2024. szeptember 08. (vasárnap) 04:46

Nem lehet népszavazást tartani a győri akkumulátorgyárral kapcsolatban

Mint ismert, Győr tízmilliárd forint kölcsönt kapott az Ipari Park bővítésére, amit Győrszentiván mellett akarnak megvalósítani, és elég nagy eséllyel a Volkswagen akkumulátorgyárának szánták a területet. Amit tudni lehet, az az, hogy különösen veszélyes ipar telepítésére lehetőséget adó besorolást akartak a területnek és a helyieket nem tájékoztatták semmiről. A győrszentivániak agusztus óta tiltakoznak, 5585 aláírást gyűjtöttek és tüntetnek a project ellen.
Ezért Pollreisz Balázs MSZP-s önkormányzati képviselő helyi népszavazási kérdéseket nyújtott be, melyek így szóltak:

Akarja-e Ön, hogy Győrben akkumulátorgyár létesüljön?

Egyetért-e Ön azzal, hogy Győr Megyei Jogú Város önkormányzata ne kezdeményezzen kisajátítási eljárást a 141/2018. (VII. 27.) Korm. rendelettel kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánított Győri Ipari Park bővítése céljából?

A győri Úgytudjuk.hu című lap beszámolója szerint az első kérdést azzal utasította el a Gál Miklós által elnökölt helyi választási bizottság, hogy az nem egyértelmű. A bizottság nem tartotta egyértelműnek a „létesít” szót, és szerintük a hely- és időbeli meghatározás is hiányzik a kérdésből. A „Győrben”, álláspontjuk szerint pongyola megfogalmazás, időbeli korlát pedig egyáltalán nincs benne.
Szerintük az sem várható el a választópolgároktól, hogy ismerjék egy akkumulátorgyár hatásait, amelynek vizsgálata nem is az önkormányzat, hanem a kormányhivatal hatáskörébe tartozik. A közgyűlés ezek miatt összességében egy sikeres népszavazás esetén sem tudná, hogy milyen döntést is kellene hoznia.
Pollreisz Balázs az mondta, a kérdést szándékosan azért fogalmazták ilyen egyszerűen, mert máshol az akkumulátorgyáras népszavazásokat pont azért dobták vissza a helyi választási bizottságok, mert azok nem voltak egyértelműek. Szerinte ez egy általános iskolás gyermek számára is egyértelmű kérdés.
A bizottság elnöke a második népszavazási kérdésről azt mondta, ugyan kevésbé problémás, mint az előző, a kormányrendelet és az ügy kiemelt jellege miatt, erről mégsem határozhat a közgyűlés, mivel a beruházásért összességében a főispánon keresztül a kormány felel.
Pollreisz Balázs hozzászólásában emlékeztetett, hogy az önkormányzatnak a jegyző korábbi közlése szerint nem muszáj kisajátítással megszereznie ezeket a földeket, értelmezése szerint tehát a közgyűlés dönthet úgy, hogy nem él a kisajátítással.

Még több ITTHON…