David Pressman is felszólalt a többek között a főváros által is rendezett Budapest Forum külpolitikai konferencia első napján, amin ezúttal is a fenntartható demokráciák építéséről és működéséről szólt. Az USA magyarországi nagykövete hosszú beszédében számos határozott üzenetet címzett egyenesen Orbán Viktornak és a kormánynak.
Elmondta, hogy amikor a magyarországi megbízatására készült, rengeteg tanácsot kapott, például azt, hogy „soha ne felejtsem el csodálni Budapest szépségét, különösen este, viszont gyakran ismételt tanács volt az is, hogy „arra figyeljen, amit tesz a kormány, ne pedig arra, amit mond.”
A nagykövet szerint a magyarok történelmében jelen van az efféle kettősség, például a kommunizmus alatti élet is ezzel volt tele. Úgy véli, habár bátran megbuktattuk a kommunizmust, a kétértelmű beszéd öröksége nem tűnt el nyom nélkül
Hogyan lehet 1956 népe ilyen kedélyes viszonyban Putyin Oroszországával is? Hogyan lehet egy ország az Európai Unió tagja úgy, hogy eközben háborúban áll „Brüsszellel”? Hogyan lehet az Egyesült Államok szövetségese, miközben – a miniszterelnök szavaival élve – annak „ellensége” is?
Pressman azt mondta, Magyarország szövetségesei eddig egy-egy szemforgatással intézték el a kormány óriásplakátokra nyomtatott üzeneteit és inkább arra figyeltek, milyen politikát folytatnak Orbánék. Mostanra azonban eljutottunk oda, hogy „megkérdőjelezzük, valóban demokrácia-e Magyarország”.
Szerinte nem nehéz felismerni a mintát abban, hogy a »Szuverenitásvédelmi Hivatal« mit tekint Magyarország szuverenitását fenyegető veszélynek. Valóban védeni próbál valamit, de ez nem Magyarország szuverenitása.Beszédes, hogy a hivatal a Transparency International, egy korrupcióval is foglalkozó szervezet, az Átlátszó, egy többek közt a miniszterelnök veje korrupciós ügyeivel foglalkozó oknyomozó újság, és a Göd-ÉRT Egyesület, egy lakóhelyük közelében lévő akkugyár elleni civil szerveződés körül vizsgálódik az ország szuverenitására leselkedő veszélyként.
„Magyarországon egyre fokozódóbb egzisztenciális kérdéssé vált, hogy részt vegyünk-e a politikai vitában, (…) ha megszólalsz, jó eséllyel célponttá válhatsz. Hazugságokkal fojtogathatnak, címlapok fröcsöghetnek rólad online lejárató kampányok célkeresztjébe kerülhetsz, és a Megafon hozhat hírbe.
Példaként megemlítette Iványi Gábor lelkész esetét is, miszerint akár az apolitikus véleményed felvállalásának is „súlyos jogi és egzisztenciális következményei vannak”.