2024. december 04. (szerda) 19:46

Dámbika Lónyán

Prof. dr. Papp GyörgyPista barátom dámbikára hívott Lónyára. Az invitálást komoly gesztusként értékeltem. Természetesen arról fogalmam sem volt, hol van Lónya, (továbbá arról sem, hogy Magyarországon van ilyen nevű helység). Esetemben viszont a dámbika, a súlyosan latba eső érvek közé tartozik, úgyhogy ilyen apróság nem jelenthetett akadályt.

Lementünk a térképről. Az ukrán határszél előtt egy centiméterrel megálltunk és már ott is voltunk a lónyai erdőgazdasági vadászterület elegáns vadász-vendégháza előtt. Kérdő tekintetemre Pista válaszolt, miszerint itt rendszeresen fogadnak külföldi vadászokat. Így  már értem az igényességet.

Kellemes étkezőben, jóízűen haraptunk valamit, majd megjelent egy fiatal, jó kedélyű – Pista által már jól ismert, hivatásos vadász – aki közölte, hogy jó barcogás van. A környéken több jó, lőhető bikát is ismer. Mennyei zene füleimnek. Menjünk…

Gyalog indultunk cserkelni. Úgy negyedórányi séta után szép szálerdő széléhez érve, a mezőn három bikát pillantottunk meg. Alapos távcsövezés, a legtávolabbi érdekes képet mutatott. Bal oldalán jókora, széles, szépen csipkézett lapát, a jobb oldalon alig valami, a rózsatőből kiinduló hegyes csap, aminek vége szinte derékszögben megtört. Igen jó selejt bika.

– Ezt meglőjük – mondta Pista, és felkészült a fotóriporteri szerepre.

– Jó bika, lőhető – bólintott a vadőr is.

Észrevétlenül és lassan a szélső fához lopakodtam. Nyugodtan célba vettem a 120 méterre levő, nyugodtan álló bikát, és „enyém vagy” gondolattal meghúztam a fának támasztott puska ravaszát… Simán elhibáztam. Álló állatot, támasztékból. A lövés után, nem tudván, hogy az merről jött, a bika megfordult. Nyugodtan lőttem rá újra és megint elhibáztam. Unottan odébb lépett, megint rálőttem és harmadszor is elhibáztam. Ez a céllövöldei mentalitás már neki sem nagyon tetszett, társaival együtt a szemközti erdő irányába távozott.

Most nem nagyon kéne tükör, csúnya magamat látnám benne.  Borzasztóan bánt a dolog, ráadásul Pista, jó operatőr módjára képi bizonyítékkal is rendelkezik. Így később is joggal utálhatom magam…

Cserkelünk tovább, de a dolog csak nem akar összejönni. Vagy nem olyan vagy nem úgy áll, vagy a szél fordul és árulónkká válik. Kezd a dolog szenvedőssé válni.

Egy másik szálerdőhöz érve, jó barcogásra leszünk figyelmesek. Odaóvatoskodunk. A fák között 100 méterre bika forog tehenekkel. Vadászunk hosszasan távcsövezi. Ez az a bika, mormogja… Aztán jön az ítélet – nagy, széles lapát, igen mutatós, de nem komoly súlyú, öreg bika, lőhető.

Fához támasztom a puskám. Sneller. Jól rajta vagyok a blatton.  Zsumex! Szemmel látható becsapódás, a bika támolyogva lép egyet, aztán helyben marad. Amikor lassan odaérünk, már jár a kalaplevétel és végtisztességadás. Hatalmas, vékony, szépen csipkézett lapát… Egy ilyen bika elejtése maga a boldogság…

Meghívóm nagyvonalúságának köszönhetően a trófeát, nyaktól kitömötten kapom meg, szép alátéttel.

Szörnyű sejtésem támad. Ez a trófea fogja aláásni, sokra becsült családi békénket. A dolog el is indul, feleségem gyanúsan figyelgeti a lakás különböző helyein történő elhelyezési kísérleteimet. Minden helyen okosan megvárom, amíg ő mondja, hogy ez itt nem mutat jól, próbáld máshova tenni. Én már sejtem a mérkőzés végét. És nyerek!!!  A harmadik próbálkozás után évtizedes megállapodás inog meg. „Próbáld a hálószoba falat”, javasolja megtörten, csendes megadással…

Az én drága feleségemnek köszönhetően kiemelt helyen, az ágy melletti falon, csodásan mutatva, méltósággal tekint a térbe az ezüst­érmes dámbika.

Minden reggel ébredéskor ráesik első pillantásom…

 

Részlet Dr. Papp György: Rátok hagyott örömeim című könyvéből

Még több novella…