Kapu Tibor, Magyarország második kutató űrhajósa fogja vezetni a Tisza-kormány által újjászervezett Magyar Űrügynökséget – jelentette be Tanács Zoltán tudományos és technológiai miniszter az Euronews beszámolója szerint.A bejelentést az űrhajós kilövésének első évfordulója alkalmából a Millenárison rendezett ünnepségre időzítették, és mint Tanács elmondta: „Az űrtevékenység az egyik legfontosabb feladat, befektetés a jövőbe”.A miniszter szerint ugyan a kormányváltás után sokakban felmerült, hogy mi a fontosabb: tízmilliárdokat elkölteni arra, hogy egy-egy ember eljusson az űrbe, vagy az, hogy megfelelően működjön az egészségügy, a közlekedés, és a közalkalmazottak emberhez méltó fizetéseket kapjanak.
Tanács Zoltán azonban úgy látja, hogy megfelelő gazdálkodás mellett nem kell ilyen döntést meghozni, mert jutni fog pénz ezek mindegyikére.
A Hunor megbízatása év végén lejár. Ez idő alatt Kapu Tibor fogja vezetni a szervezetet. Ő azt a feladatot kapta, hogy fél év alatt szervezze át annyira a működést, hogy az űrügynökséget ne legyen érdemes bezárni. Ehhez új űrstratégiára és űrtörvényre is szükség lesz. Bár az EU is dolgozik közös szabályozáson, a Tisza megelőzné Brüsszelt. Tanács azt szeretné, ha a magyar iroda szorosabb kapcsolatot alakítana ki az Európai Űrügynökséggel, de amit ennél is egyértelműbben leszögezett: Magyarországnak olyan űrügynökségre van szüksége, amely az egész magyar gazdaság számára előnyös munkát végez, például megbízásokhoz juttatja a kis- és középvállalkozásokat.





