Az októberi, németországi őszi szünet küszöbén derülök azon, hogy Pesten, a 80-as években – pedagógus koromban – jöttem rá, hogy mi felnőttek tán még a tanítványainknál is jobban vártuk az iskolai szünetet… Jut eszembe, hiszen az Európai Unió számos államában e hetekben kezdődik meg a vakáció. Így van ez Finnországban is, ahol a 670 ezer lakosú fővárosban és Helsinkitől 80 kilométerre fekvő Tallinban {Észt Köztársaság} alig 20-25 fokos a nappali hőmérséklet. Nem csoda, ha északról a melegebb égtájakra vágynak a turisták. Ám Athén és környékén erdőtüzek tomboltak, s idén már rengeteg halálos áldozatott szedett a kánikulai klíma. A görög szigetek zömén most kellemes, 27-30 fok van.
A ciprusi időjárás hasonló! A szintén földközi-tengeri, máltai fővárosból, Valettáról szeles, esős időt {24 Celsius} jelentettek e napokban a meteorológusok. A túlsó parton, Észak-Afrikában persze nagy a forróság. Sajnos a tavaly ősz óta dúló, kegyetlen, több tízezer halálos áldozatot követelő közel-keleti vérontás nem kedvez Egyiptom idegenforgalmának. Kairóban most 32 fokot mérnek… Békésebb korszakokban, júniustól novemberig a piramisok földje és Törökország a sztár a viszonylag jutányos turizmust előnyben részesítő németek, osztrákok, hollandok, britek, lengyelek, szlovákok, magyarok körében. Mivel teljes ellátással itt is, ott is már 2 ezer euró alatt megúszható az egy hetes, repülős tengerparti üdülés két fő részére, dübörög a biznisz!
Noha érezhetően megdrágult a külhoni vakációzás a korona-korszak és az ukrán-orosz háború óta, a világutazó germánok a költségesebb dél-európai desztinációkhoz sem lettek hűtlenek. A bajnok hagyományosan a Spanyol Királyság. {Barcelona: 24-28 fok}. Ám bökkenő, hogy a napsütötte monarchia keleti tájain tavaly több ezer hektárnyi erdő vált a lángok martalékává. A klímaváltozás és a szárazság összefüggéseit tagadókat Pedro Sánchez arra figyelmezteti 2024-ben {a környezeti katasztrófák kapcsán}, hogy nem egy jövőbeni krízisről van szó, így azonnali cselekvésre van szükség. A madridi kormányfőhöz hasonlóan a környezetvédelmi szakemberek arra is emlékeztetnek, hogy a gazdaság számos területét érinti negatívan a nagyon kevés csapadék. Valencia és Aragónia mellett más régiókban is tartós gond a nyári vízhiány . Ez az idegenforgalomtól a mezőgazdaságig komoly veszteséget okozott már a múltban is. Persze ahhoz utazni sem kell, hogy {odahaza}, Pesten vagy Berlinben észrevegyük, hogy az elmúlt években égbe szöktek a zöldség, gyümölcs, hús stb. árak!