2024. november 22. (péntek) 16:23

A víz felforralásával a mikroműanyagok nagy részét is eltávolíthatjuk

csapvíz

Sajnos a mikronműanyag részecskék már csapvizeinkben is megtalálhatók, és még mindig nem világos, hogy ezek az apró részecskék milyen hatással vannak az egészségünkre. Azonban egy új tanulmány szerint a csapvíz 5 perces forralása a káros mikronműanyagoknak akár 90 %-át is képes eltávolítani.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint a mikroműanyagok emberi egészségre gyakorolt hatásáról szóló tanulmányok még mindig szűkösek és nem meggyőzőek. Eddig egyes műanyagokról úgy gondolták, hogy ártalmatlanok, míg másokról, például a polisztirolról kimutatták, hogy megölik az emberi sejteket és bélgyulladást okoznak.

Az Environmental Science and Technology Letters folyóiratban február 28-án megjelent új tanulmányban a tudósok otthoni módszereket vizsgáltak a műanyagrészecskék ivóvízből való eltávolítására. Az egyik kérdés, ami különösen foglalkoztatta őket, az volt, hogy a forralás megszabadíthatja-e a vizet a mikroműanyag-szennyeződéstől.

„A forralt víz fogyasztása néhány ázsiai országban ősi hagyomány és állítólag jótékony hatással van az emberi egészségre, mivel a forralás eltávolíthat néhány vegyi anyagot és a legtöbb biológiai anyagot” – írták a kutatók az új tanulmányban. „Azonban továbbra sem világos, hogy a forralás hatékony-e az NMP-k [nano / mikroműanyagok] eltávolításában a csapvízben.”

Ezért a vizsgálathoz a kutatók csapvízmintákat hoztak létre, amelyek számos gyakran előforduló ásványi anyagot tartalmaztak három gyakran előforduló mikroműanyag vegyület mellett: polisztirol, polietilén és polipropilén. A kutatók a vízminták „keménységét” is megváltoztatták a kalcium-karbonát koncentrációjának beállításával. (Az amerikai otthonok túlnyomó többsége kemény vizet használ, Magyarországon ezzel szemben általánosságban véve közepesen kemény vízű területek vannak, azaz a vízben található kalcium- és magnézium-sók koncentrációja mérsékelt.)

A kutatás eredményei alapján a víz forralása különösen hatékonyan működik kemény víz esetén, ahol a kalcium-karbonát magas hőmérsékleten szilárddá válik, ezáltal csapdába ejtve a műanyagrészecskéket.

A szakértők szerint ez az egyszerű módszer akár otthon is könnyen alkalmazható, és még eredményesebbé tehető például egy kávészűrő segítségével. Bár a pontos hatékonyságra vonatkozó kutatások még váratnak magukra, egyes tanulmányok arra utalnak, hogy a mikroszűrők használata is segíthet a káros részecskék csökkentésében.

Kapcsolódó
Még több tudomány…