2024. november 24. (vasárnap) 03:06

Ajka – Iparváros volt…

Ajka egy gazdag város – igaz elsősorban ipari műemlékekben és szellemi örökségben. Igen sok látnivaló és érték van itt, mindenki kielégítheti kíváncsiságát, ha érdekességre vagy szépségre vágyik.
Ki gondolta volna, hogy három országos, sőt nemzetközi hírességgel is „találkozhatunk” a városban. Ehhez azonban mindenképp kihagyhatatlan a Városi Múzeum és Fotógaléria, ahol többek között Borsos Miklós világhírű szobrászművész emlékkiállítása látható rajzaival, grafikáival, kisplasztikáival. A művésznek több szobra áll a parkokban, innen a jó kapcsolat a városvezetéssel, ezért ajándékozta műveinek egy részét Ajkának. Micsoda kincs!
A Fekete István emlékszobában a névadó nagy író – Vuk, Tüskevár és számos nagy regény alkotója – személyes eszközei, használati tárgyai, művei tekinthetők meg. Az 1928-tól Ajkán, Nirnsee Ferenc kisbirtokán 10 évig gazdatisztként dolgozó Fekete Istvánnak itt bontakozott ki írói munkássága! A másik jeles író és tudós Molnár Gábor is kapott itt egy emlékszobát, hiszen gyermekkora nagy részét Ajkacsinger völgyben élő nagyszüleinél töltötte, de felnőttként is szívesen visszalátogatott ide. Az utazó író életének, útjainak tárgyi emlékeit, használati tárgyait, a vadászat szerszámait, kéziratait és műveit őrzik a múzeumban, ahol megtalálható még a Városi Fotógaléria is, amely 2001 óta hivatásos fotóművészek, és amatőr fotósok időszaki kiállításainak megrendezésével teszi színesebbé Ajka kulturális életét. A helytörténeti gyűjteményben pedig megismerhető a település földrajzi környezete, az itt élő emberek tevékenységi köre, a régi mesterségek tárgyai, háztartási eszközök és írásos emlékek, régészeti leletek, a környék földtörténeti múltja, de megtekinthetjük a környék ásványait, Ajka iparának írásos és tárgyi eszközeit. Mert a város messze földön ismert ipari településsé nőtte ki magát az évtizedek, évszázadok alatt. Itt működött például a világ első kriptongyára – ma kétezer négyzetméterén kortárs művészeti kiállítások, alkotótáborok, kulturális rendezvények, tudományos és szakmai szimpóziumok várják a látogatókat -, a híres Ajkai Üveggyár – amelyben egy 130 éve működő, és többszáz éves üvegipari hagyományra épülő magyar kristályüveg manufaktúra élt, megszűnéséig, csodás termékei ma a Kristály Múzeumban láthatók -, és az alumínium ipart kiszolgáló ajkai bauxit-, barnaszén- és mangán-bánya. Ma egy különleges bányamúzeum emlékezik meg az itteni egykori bányászéletről.
-A hatvanas években több üzem épült a városban, és egyértelművé vált, hogy a település iparvárossá válik – mondja a 27 ezer lakosú település első embere, Schwartz Béla, majd így folytatja: – Ez a fejlődés azonban a rendszerváltás után megtorpant, hiszen üzemek, munkahelyek szűntek meg, de 2005-ben megkezdődött az Agóra-terv megvalósítása, mely a belváros felújítását és átépítését irányozta elő, de látványos sportberuházásokba is kezdtünk. Ilyenek többek között az uszoda felújítása és egy olyan jégcsarnok építése, amelyet nagyobb városok is megirigyelhetnek. A sportturizmus virágzik, 2024-ben 36 sportegyesület működik az utánpótlás nevelés fontos célkitűzéseivel. Az Európa Sportrégió pályázattal fejlesztjük a kosár- és kézilabda csarnokot, a lőteret, az úszósportot, a jégkorong sportot, amelyekben jelentős eredményekkel és versenyzőkkel rendelkezünk nemzetközi szinten is. A kerékpárosbarát fejlesztések keretében Ajka-Tósokberénd közötti szakaszon folytatódik a kerékpárút építése és a belvárosban kerékpáros létesítményeket építünk. A legkedveltebb városi közterületen, a Városligetben zöldterületet és játszóteret fejlesztünk, futópályát alakítunk ki. Ezen a területen található a népszerű Kristályfürdő, Kemping és Fedett Uszoda, valamint a Csónakázó-tó. A szép, ligetes részen, május 1-én avatjuk fel az új szabadtéri rendezvényteret.
A Templom dombon lévő Nagy László Városi Művelődési Központ és Könyvtárban élénk kulturális élet folyik, irodalmi és színházi előadásokkal, zenés darabokkal. Az Ajka múzeumait felügyelő Csingervölgy Nonprofit Kft. vezetője, Varga Andrea kalauzolásában pillanthattunk bele a Veszprém Vármegyei város múltjába és jelenébe, amelybe mindazoknak érdemes betekinteni, akik különleges élményekre vágynak. S, ha kicsit megpihenni vagy elmélkedni szeretnének az idelátogatók, a Bakony első fából készült öt méter magas, ággyal és könyvekkel ellátott Olvasókabinjában, a bányászati múzeum szomszédságában, az erdő mélyén, a természet lágy ölén, jó levegőn van lehetőség.

Még több ITTHON…