2025. július 04. (péntek) 06:04

Oslo, a nagyon zöld

Oslo két és fél órás repülőút. És persze egy más világ, vagyis nagyon drága, de nagyon zöld. Ez az elektromos autók paradicsoma, hagyományos kocsit elvétve látni, így a közlekedés szinte hangtalan. Első hallásra a reptér 49 kilométeres távolsága a belvárostól ijesztően hangzik, de a Flytoget expressz mindössze 19 perc alatt beér a Central Stationre. És ha jól foglaltunk szállást, akkor nagyon jó helyen lakunk. Az állomás mellett van a jéghegyet formázó Operaház, amely népszerű hely nemcsak operakedvelőknek, hiszen a lépcsőjén le lehet ülni és bámulni a Bjornika öblöt, a napozó sirályokat és a füstölő szaunákat, amelyek rátelepedtek a vízre, vagyis akár meg lehet mérőzni utána. És innen indulnak a kajakosok is, vagyis ez olyan, mintha a Lánchíd mellett ereszkednénk be a Dunába. A norvégoknál ilyen közel van a természet.A sirályok is így gondolják, mert nemcsak hagyják magukat közelről fotózni, hanem a belvárosban is sétálgatnak a kávéházak asztalai között és várják a morzsákat.Egyébként a hot-dogot is szeretik.
A Városháza 1930 és 1955 között épült és tágas hallja valamint a különböző tanácstermeit festmények díszítik, érdemes rá egy fél órát áldozni. És a Városháza előtti kikötőből indulnak a hajók, a 2 áras fjord úton tucatnyi partmenti települést megkerültünk, ahol kis faházak és villák sorakoznak, s egyébként komp jár, tehát ki lehet költöznie nagyvárosból és bejárni dolgozni.Az egyik fjord végén fekszik Grasholmmen, a Vad nyulak szigete, a húszas években itt volt Oslo reptere, de persze nem volt könnyű itt leszállni.A Promenade projekt révén a Városházától egy gyönyörű sétány épült ki éttermekkel, múzeumokkal és természetesen a felső szinteken luxuslakásokkal. Az utolsó épület a Renzo Piano, egy világhírű olasz építész műve, Astrup Fearnley, amely fából, acélból és üvegből épült, akár egy kitárt vitorla. Egyébként Piano tervezte a párizsi Pompidou központot, a londoni Üvegszilánkot és a Kaliforniai Tudományos Parkot is. És ebben az öbölben van a Nobel Peace Center is, amit kár lenne kihagyni, hiszen a Nobel Béke Díjat a norvég királyi család adja át. Ez is Nobel akarata volt, bár nem indokolta a döntését. Martin Luther Kingtől Andrej Szaharovig sokan megkapták már.Egy öt fős norvég grémium dönt, s azt nem mindig fogadja el világ, sőt olykor ők is összevesznek, mint Jasszer Arafat vagy Henry Kissinger díjazásakor. Tavaly a Hirosima és Nagaszaki elleni atomtámadás túlélőinek szervezete, a Nihon Hidankjo kapta a díjat, s most egy fotókiállítás is látható a túlélőkről. Természetesen a Vigeland park egy másik egyedülálló oslói látványosság, ahol a hatalmas angolparkban a szobrász, 200 monumentális alkotása látható.
Ha egy kis vidékre vágyunk, a 36 kilométerre fekvő Drobakot ajánlják az útikönyvek is. Busszal 40 perc alatt ott voltunk. Régen ez volt a kereskedelmi központ, ide kötöttek ki a hajók a XVIII. És XIX. században, mert akkoriban télen túl veszélyes volt megközelíteni Oslot. Nagy élet van itt a színes faházak között, kirakodóvásár, butikok és persze kávézók. Visszafelé komppal mentünk, ez az út kicsit hosszabb volt, mint a szárazföldi, de minden fjordba benéztünk, és lassan meg is telt a hajó.

Kapcsolódó
Még több UTAZÁS…