2024. szeptember 08. (vasárnap) 01:29

Bali elvesztette a türelmét

Bali

Bali szép strandjaival, pihenésre csábító hangulatával sok mindent kínál a nyaralni vágyóknak – nem is beszélve a háború elől menekülőknek. Így talán nem meglepő, hogy amióta Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022 februárjában elindította Ukrajna elleni invázióját, Indonézia leghíresebb nyaralószigete még inkább vonzza a háború borzalmai elől menekülni vágyó oroszok és ukránok ezreit.

Az indonéz kormány szerint 2022-ben mintegy 58 000 orosz kereste fel a délkelet-ázsiai szigetet a Covid utáni újranyitás után, és további 22 500 érkezett csak 2023 januárjában. Számukat növeli az a több mint 7000 ukrán, aki 2022-ben érkezett, és mintegy 2500 az idei év első hónapjában.

De azokkal akik az erőszak elől menekülnek egyre több baja van az indonéz hatóságoknak. A sok incidens és az illegális munkavállalás miatt a hatóságok azt fontolgatják, hogy megszünteti ezen államok állampolgárainak az érkezéskor kapható beutazási vízumot. Ez a vízum lehetővé teszi több mint 80 ország állampolgárai – köztük legalábbis egyelőre Oroszország és Ukrajna – állampolgárai számára, hogy érkezéskor kérjenek vízumot. A vízum 30 napig érvényes, de egyszer meghosszabbítható összesen 60 napra.

A lépést sok ukrán megdöbbenéssel fogadta a szigeten, és azt mondják, hogy az incidensek többségében oroszok érintettek, és igazságtalanul veszik őket egy kalap alá. „Amikor arról kapunk jelentést, hogy egy külföldi rosszul viselkedik, az szinte mindig orosz” – mondta a CNN-nek Kuta város egyik helyi rendőrtisztje, aki a témával kapcsolatos érzékenység miatt nem akarta felfedni kilétét.

A CNN megkereste az indonéz orosz nagykövetséget és Ukrajna bali konzulátusát. Az orosz nagykövetség tisztviselői nem reagáltak azonnal; Ukrajna Balin található Tiszteletbeli Konzulátusa azt mondta, hogy az országban élő ukránok többnyire családegyesítési okokból, nem pedig turisztikai okokból vannak ott, és „nem akarják megsérteni a szabályokat és előírásokat”.

Bali már a háború előtt is az orosz turisták kedvence volt, látnivalói Putyin inváziója és az azt követő mozgósítás nyomán váltak még vonzóbbá. És messze nem ez az egyetlen menedék Délkelet-Ázsiában. A dél-thaiföldi Phuket szigetére, amelyet gyakran a világ legjobb tengerparti úti céljai között tartanak számon, hirtelen tömegével jelentek meg az oroszok, akik közül sokan ingatlanokba fektettek be, hogy biztosítsák a hosszú távú tartózkodást. „Most nagyon más az élet Oroszországban” – mondta a CNN-nek egy volt szentpétervári befektetési bankár, aki lakást vásárolt Phuket óvárosának közelében. Nem volt hajlandó felfedni kilétét, mert félt az orosz hatóságok megtorlásától. „Senki sem akar a háború kellős közepén maradni és élni” – mondta. „Félek arra gondolni, hogy visszatérek Oroszországba és megbüntetnek… (tehát) ésszerű olyan helyre befektetni, amely kevesebbe kerül, mint Moszkva és biztonságosabb.”

A jelenlegi vízum által biztosított max. 60 nap bőven elég idő azoknak, akik hosszabb nyaralást terveznek, de nem alkalmas munkavállalásra. Az indonéz hatóságok tájékoztatása szerint az elmúlt hónapokban több orosz turistát kitoloncoltak vízumának túllépése miatt, köztük egy 28 éves moszkvai fiatalt, akit letartóztattak és kitoloncoltak, miután kiderült, hogy fotósként dolgozik.

A Balira utazó oroszok között volt Szergej Ovszejkin, egy utcai művész, aki háborúellenes falfestményt készített egy rizsföld közepén – egy „falfestményt”, amely a katonai sorozással és a háborúval kapcsolatos álláspontját tükrözi. „Mint sokan mások, akiknek el kellett hagyniuk szülőföldjüket, én is turistaként érkeztem Balira” – mondta Ovszeikin. „Oroszország továbbra is nehéz politikai helyzetben van. Ellenzem a háborúkat, függetlenül attól, hogy hol zajlanak” – mondta. „Sok ember, aki nem értett egyet a háborúval, Balira repült – oroszok, ukránok, fehéroroszok és mások” – tette hozzá. „Mindannyian jól kijövünk egymással… és megértjük, hogy nem a hétköznapi emberek kezdték ezt a háborút.” „Gyönyörű… nincsenek orosz katonák”

A vízumszabályok esetleges változásának híre megrázta a szigeten élő ukránok egy részét, akik közül sokan elhagyták hazájukat, amikor kitört a háború, és azóta is megtakarításokból élnek, és 60 naponta távoznak, majd visszatérnek, hogy elkerüljék a szabályok megszegését.

„Bali jó hely” – mondta egy Dmitro nevű ukrán. „Gyönyörű, az idő remek, és biztonságos hely az ukránok számára – lehet, hogy sok orosz van, de nincsenek orosz katonák.” „Az ukránok tisztelik a balinéz törvényeket és kultúrát. Sokat teszünk helyi közösségeinkért, és nem jelentünk semmilyen kockázatot a Balin élők számára”.

„Nagyon szomorú, hogy az ukránokat ugyanabba a kategóriába sorolják mint az oroszokat. Az oroszok a második legnagyobb turistacsoport Balin, és ha elolvassa a híreket, látni fogja, milyen gyakran sértik meg az oroszok a helyi törvényeket és nem tisztelik a balinéz kultúrát és hagyományokat” – tette hozzá. „Akkor miért az ukránoknak kell szenvedniük, ha nem mi okozunk problémákat Balin?”

„Az ukránok ebben a pillanatban nem nyaralni jönnek Balira, mivel országunkat megszállták. A most Balira érkező ukránok a családegyesítés miatt  jönnek és többnyire nők” – mondta Nyoman Astama szóvivő. „Megerősítjük, hogy a bali ukránok nem akarják megsérteni a szabályokat és előírásokat” – tette hozzá Asztama.

Mindazonáltal, legalábbis egyelőre a központi kormányzat még nem dönt arról, hogy helyt ad-e a balinéz hatóságok kérésének. „Részletesen megbeszéljük a többi érdekelttel” – mondta Sandiaga Uno indonéz idegenforgalmi miniszter a helyi újságíróknak hétfőn.

Kapcsolódó
Még több UTAZÁS…