2024. szeptember 08. (vasárnap) 01:30

Picasso  Malagában

Museo Picasso Malaga

Picassonak is hódolnod kell, ha Malagában jársz, pedig a nagymester mindössze 9 évet élt itt meg, s vissza sem tért. Igaz, 1931-ben Juan Tembourí Alvareznek elmondta, hogy sosem felejtette el a várost, s egy cikk is megjelent, „Malaga and The Painter Picasso” címmel a Malaga Magazinban. Állítólag Picasso gyakran mondogatta gyerekeinek, „Azt akarom, hogy Malagában legyen egy nagy múzeum a képeimmel”. Nos, ehhez képest a világ több táján előbb nyílt Picasso Múzeum, többek között Párizsban és Barcelonában. 

2009. december 13-án nyílt meg a Picasso múzeum a Calle San Agustin utcában

Az andalúziai kormány persze nem hagyta magát, s  megszerezték a festő menye, Christine valamint unokája, Bernard támogatását, akik 204 művet adtak az alapítványnak, s 2009. december 13-án nyílt meg a múzeum a Calle San Agustin utcában, a Buenavista Palotában. Kis bolyongás után találtunk rá a szűk utcában lévő épületre, állítólag Pablo is erre járt óvodába 1886-ban. A legenda szerint egyébként sem volt könnyű élete a kisfiúnak, hiszen már születésekor azt hitték, nem él, s csak amikor orvos nagybátyja ráfújta a szivarfüstöt, jelezte, hogy életben van. Később is bajban volt az iskolával, sem írni, sem olvasni nem tanult meg rendesen, sőt egyesek szerint a betűket, számokat is inkább állatokhoz hasonlította. Meg is buktatták. Igaz, már 13 évesen felvették a Művészeti Akadémiára. A National Geographic sorozatából ebből bőven kaptunk képet, Picassot honfitársa, Antonio Banderas játszotta. A forgatás közben a színész felidézte, hogy egyszer már sikerült megidéznie a mestert. „Amikor «A mambó királyait» forgattuk, és én még annyira nem tudtam angolul, hogy fonetikusan betanultam a szövegemet, egy este elmentünk vacsorázni Los Angelesben és a rendező Paloma Picassót is meghívta. Végre tudtam valakivel spanyolul csevegni, de miközben beszéltem hozzá, ő folyton becsukta a szemét. Azt hittem, untatom őt, mire azt mondta, azért csinálja mert így olyan volt, mintha az apját hallgatná: „sosem veszítette el a málagai akcentusát”.

Bár Carnen Gimenez, a malagai múzeum igazgatója szerint az ottani művek lefedik „Picasso művészetének minden korszakát”, volt némi hiányérzetünk, vagyis inkább nem láttuk a kedvenceinket, viszont több korai művét, valamint szobrát igen, amelyekhez eddig nem, votl szerencsénk.

Picasso itt rajzolt először galambot

A Merced téren lakott a család, amely most is egy hangulatos hely Jacaranda fákkal és galambokkal. Állítólag Picasso itt rajzolt először galambot, s később erre emlékezve rajzolta meg a híres fehér békegalambot. A 15-ös házban laktak, előbb a második, majd a harmadik emeleten. A szülőháza ma múzeum, ellenben a tér legnépszerűbb látványossága egy kis ember, aki egy kőpadon ül. Majd minden turista leül mellé, talán többen egyetlen képét sem látták, de Francisco Lopez Hernandez szobra mellett nem lehet elsétálni.  És a tér másik sarkán beülünk egy kisvendéglőbe, hogy a napi menüt megkóstoljuk a ház borával, s ők is Picasso installációval csalogatják a vendégeket.

Picasso megfestette a Guernica-t, s amíg Franco élt, nem tehette a lábát spanyol földre. Két évvel korábban halt meg, mint a diktátor, így nem volt lehetősége még egyszer végigmennie a Malaguetán, szülővárosa tengerparti sétányán az emberek tapsától kísérve.

Kapcsolódó
Még több UTAZÁS…